Avrupa'da Bisiklet Kullanımı

Avrupa ülkelerinde bisiklet kullanımının derecesi sokaklarda dolaşırken hemen göze çarpan bir unsurdur.

Kadın-erkek her yaştan insan bisiklet kullanır. Yolda ilerlerken, trafik akışının motorlu araçlar için olduğu kadar bisikletli ulaşım için de tasarlanmış olduğunu görürsünüz.

Yerlere çizilmiş bisiklet şeklinden yolun o bölümünün bisikletliler için ayrılmış olduğunu anlarsınız. Trafik ışıkları da yol ve kaldırım düzenlemeleri de aynı şekildedir. Yayaların da motorlu araç sürücülerinin de bisikleti nasıl bir ulaşım aracı olarak benimsemiş ve özümsemiş olduklarını görürsünüz. Bir araç sürücüsü camdan başını çıkarıp el kol hareketleri ile birlikte “sen ne arıyorsun burada” diye sormaz bisiklet sürücüsüne. Çünkü onun gittiği yoldan bisiklet sürücüsünün de gitmeye hakkı olduğunu bilir.

Bisikleti ulaşım aracı olarak kullanan kesim genelde dar gelirli kesim (özellikle de bu kesimin erkekleri) ya da üniversite öğrencileri. Bisikletin daha yaygın olarak kullanılmasını sağlamak için çeşitli altyapıların hazırlanması gerekir elbette. Bunlar olmadan mevcut ulaşım altyapısı ile eğer bisiklet kullanacaksan baştan bazı zorlukları hesaba katman gerekir.

Bir de Türkiye’ye bakalım. Ülkemizde yaklaşık olarak her yıl 1 milyon bisiklet satıldığı belirtiliyor. 75 milyonluk nüfus düşünüldüğünde bu oranın çok düşük olduğu aşikar. Zaten bizde bisiklet, bir ulaşım aracı olmaktan ziyade özellikle çocukların oyun-eğlence aracı olarak görülüyor ve sokak aralarında ya da parkların araç geçmeyen yollarında kullanılması gereken bir şey gibi algılanıyor.

Avrupa’da yılda toplam 18 milyon 450 bin bisiklet satılmaktadır. Almanya’da bu rakam 4.5milyon iken Türkiye’de bu rakam sadece 1.3milyondur.Avrupada bisiklet kullanımında zirve Hollanda’nın elinde.16.6milyon nüfuslu ülkede 16.5 milyon bisiklet kullanılmaktadır. Bununla doğru orantılı olarak bisiklet ulaşımına en fazla yatırımı yapan ülke de Hollanda’dır.Benelüks bisiklet tüneli bu doğrultuda en güzel yatırımlardan biri. Hollanda ulaşımın %27 sini bisiklet ile sağlamaktadır.Bu rakam büyükşehirlerde %60 ları bulmaktadır.

Hakkımızda

Sözleşmeler

Son Twitler

İletişim

© Copyright 2019 | Yapıdrom Şehir Dizaynı İnşaat Bilişim Teknolojileri ve Reklamcılık